Adresa redacţiei: Str. Bulevardul Victoriei nr. 3-5, Email: [email protected], Telefon: 0331.402.010
Demersuri făcute de senatorul Lucian Trufin pentru valorificarea resurselor minerale din județul Botoșani
Realitatea DorohoianăData 20.03.2024 - 13:31:10
Politic
Senator Lucian Trufin și Adriana Petcu, președinte al Agenției Naționale pentru Resurse Minerale
Vești îmbucurătoare pentru dezvoltarea economică a județului Botoșani. Senatorul Lucian Trufin persistă în demersurile sale pentru valorificarea potențialului resurselor minerale locale. Într-o recentă întâlnire de lucru cu Adriana Petcu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Resurse Minerale (ANRM), s-au discutat planurile și investițiile necesare pentru a pune în valoare bogățiile subterane ale județului.
DISTRIBUIE           

În februarie, ANRM a emis o licență de exploatare pentru zăcămintele de gips din localitatea Păltiniș. Firma desemnată, urmează să finalizeze in termen de 12 luni procesul de obținere a avizelor, autorizațiilor și documentațiilor necesare. Acest pas marchează începutul unei noi ere pentru industria locală și evidențiază potențialul economic vast al județului.

Este esențial să ne concentrăm pe exploatarea resurselor minerale într-un mod sustenabil și profitabil pentru județul nostru. Zăcămintele de gips din Păltiniș, de nisip silicios de la Hudești și Miorcani, resursele de turbă din zona Dersca-Lozna, nisipul și pietrișul din albiile cursurilor de apă Siret și Prut sau calcarul din Ripiceni, toate reprezintă oportunități semnificative de dezvoltare industrială și creare de noi locuri de muncă”, a declarat senatorul PSD Trufin.

Mai mult decât atât, Ministerul Economiei a alocat fonduri pentru elaborarea și implementarea unei strategii cuprinzătoare de exploatare a resurselor neenergetice. Această strategie vizează optimizarea utilizării resurselor în sectoare de activitate cheie, cum ar fi industria și construcțiile, cu scopul de a stimula creșterea economică și dezvoltarea sustenabilă.

Demersul către exploatarea responsabilă și eficientă a resurselor minerale din Botoșani nu este nou. Încă din iulie 2020, am fost activ în dialogul cu Ministerul Energiei și ANRM pentru a asigura că potențialul acestui județ este recunoscut și valorificat corespunzător. Aceste resurse ne oferă șansa de a construi un viitor mai prosper pentru comunitatea noastră”, a adăugat senatorul Lucian Trufin.

Prin concentrarea asupra valorificării resurselor minerale, demersul parlamentarului este dedicat unui viitor în care prosperitatea economică merge mână în mână cu responsabilitatea ecologică.

Sursa: comunicat de presă

Urmăriţi ştirile RealitateaDorohoiana.ro si pe Google News

Comentarii


Articole din aceeași categorie
Mesaj de condoleanțe din partea Organizației AUR Botoșani
Comunicat PSD - 14 milioane de lei în plus pentru județul Botoșani
Comunicat PSD - Bani mai mulți alocați județului Botoșani pentru drumurile de interes local și programele de dezvoltare locală
Senatorul Cătălin Silegeanu atrage atenția: Bugetul pentru 2025 – O construcție fantezistă pentru un stat în derivă
Comunicat - Senatorul Cătălin Silegeanu și deputatul Ariadna Cîrligeanu: Apel la unitate către primarii din județul Botoșani
Senatorul Cătălin Silegeanu critică reforma de fațadă a PSD și PNL: "Schimbă doar oamenii, nu sistemul"
Senatorul Cătălin Silegeanu: „Viitorul Europei aparține popoarelor sale, nu birocraților!”
Proiecte de peste un milion de euro din fonduri transfrontaliere
Sondaj
Cele mai citite
Autoritățile locale din Corlăteni acuzate, printr-o postare în mediul online, că au dispus uciderea câinilor fără stăpân. Polițiștii s-au sesizat și au deschis o anchetă
510
Vând apartament în Dorohoi
393
Cercetări extinse, făcute de către polițiștii dorohoieni, în cazul câinilor uciși la Corlăteni
375
DOROHOI - Ziua Internațională a Cititului Împreună - Ce mai ZICI, C.N. „G.G.”? - FOTOGALERIE
364
Direcția de Asistență Socială Dorohoi pune la dispoziția agenților economici din municipiu persoane, beneficiare a venitului minim de incluziune, pentru activități sezoniere
342
Prefectul Dan Nechifor - Două dosare penale înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Dorohoi, în urma uciderii câinilor fără stăpân la Corlăteni - VIDEO
280
Spitalul Municipal Dorohoi, ANUNȚ - Evaluarea impactului asupra mediului
266
Familie cu 11 copii rămasă fără casă din cauza unui incendiu - FOTO
262
DOROHOI - Oferte delicioase de la LUCA: comBUNații care îți fac ziua mai bună!
252
Tragedie la Arborea. Bărbat ars de viu în propria casă
243
Arhiva Video
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Grupul umoristic „Lunaticii”, remember la zece ani de la ultimul spectacol - VIDEO&FOTO
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Ovidiu Lipan „Ţăndărică”, recital incendiar la Dorohoi, în 2013
COMUNICAT & VIDEO - „Oamenii ALDE Botoşani sunt cei care fac diferenţa”
Vezi toată arhiva video
Anunţuri
ANUNȚ DE ANGAJARE – KINETOTERAPEUT
DOROHOI - Oferte delicioase de la LUCA: comBUNații care îți fac ziua mai bună!
Vând apartament în Dorohoi
Spitalul Municipal Dorohoi, ANUNȚ - Evaluarea impactului asupra mediului
Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist
Acest site foloseste cookie-uri pentru o mai buna functionare. Conform reglementarilor si indrumarilor privind cele mai bune practivi, orice utilizator din UE trebuie instiintat in aceasta privinta si trebuie sa isi dea acordul privind aceasta instiintare.


Sunt de acord